Sporda Müziğin Etkisi

SPORDA MÜZİĞİN ETKİSİ

Spor yapmak için güç ve motivasyon gerekir. Sporla ilgilenen insanlar farklı etmenlerle kendilerini motive ederek, disiplinli bir çalışma içerisinde olurlar. Müzik ise bu motivasyonu üst seviyelere çıkarmada büyük rol oynar.

Pek çok insanın da içerisinde olduğu nabzı maksimum seviyesi %70 ine kadar çıkaran egzersizlerde özellikle müziğin motivasyon sağlayıcı ve performans arttırıcı etkisi çok açık.

Amatör sporcularda, kilo verme programlarında ve fitness tutkunlarında egzersiz sırasında müzik dinlendiğinde performans %20 artış gösteriyor. Buna ek olarak da çaba ve zorluk hissinde %10 azalma gözleniyor.

Spora yeni başlayanlarda ve amatör sporcularda müziğin olumlu etkisi diğer sporlara nazaran ağırlık çalışmaları, koşu ve yürüyüş sporlarında daha etkili olduğu ortaya çıktı.

Müziğin bu denli etkili olmasının sebebi ise; müzik kişiyi egzersizin yaratacağı sıkıntı, ağrı ve acıdan bağımsız kılmasıdır. Müziğe göre hareket etme ve ritim duygusunu oldukça etkilemesidir.

Tüm bunlara ek olarak müziğin anıları canlandırıcı etkisi de performansın artmasında etkili olur. Spor ve müzik arasında her koşulda kendi belli eden güçlü bağlar vardır.

Bilim adamları bu durumu müzikteki ritim ve insan hareketleri arasındaki eşzamanlılığın motor becerilerinin artmasını sağlar diye açıklamaktadır.

Müzik seçimi de spor ve egzersiz motivasyonuna etki eder. Ritmi düşük ya da hoşunuza gitmeyen bir şarkı performansınızı yükseltmek yerine düşürebilir. Doğru tempoda müzikler seçmek faydayı daha da arttıracaktır.